tel: 22 517-13-00
faks: 22 517-13-01
ul. Naddnieprzańska 26/B
04-205 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Olimpiada z geografii - Pionier

Instytut Rozwoju Oświaty zaprasza na ogólnopolską olimpiadę PIONIER z geografii. Olimpiada przeznaczona jest dla uczniów klas V, VII i VIII szkoły , którzy pragną sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z geografii.

Olimpiada odbędzie się 13.12.2019 r. Oprócz olimpiady z geografii, w dniach 09.12.2019 r. – 13.12.2019 r. odbędą się również olimpiady z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, języka niemieckiego, historii, przyrody, chemii i fizyki.

Olimpiada ma formę testu składającego się z 30 pytań. Do każdego pytania podane jest 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi każdy uczeń otrzymuje 1 pkt., za zaznaczenie błędnej odpowiedzi (-1) pkt. Nieudzielenie odpowiedzi powoduje, że na konto ucznia zapisywanych jest 0 pkt. Czas trwania testu jest określony przez IRO i nie może być przekraczany. Wynosi on 60 minut + 10 minut sprawy organizacyjne.

Wszyscy uczestnicy olimpiady z geografii otrzymają dyplomy uznania, a najlepsi zostaną uhonorowani dyplomami grawerowanymi oraz nagrodami książkowymi. Ponadto szkolny koordynator olimpiady otrzyma stosowne zaświadczenie informujące o przeprowadzeniu ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej.


ZAKRES TEMATYCZNY


KLASA V szkoły podstawowej

  1. Obraz Ziemi na mapie - umiejętność czytania, interpretacji i posługiwania się mapą.
  2. Krajobrazy w Polsce - cechy krajobrazu wysokogórskiego (Tatry), wyżynnego (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska), nizinnego (Nizina Mazowiecka), pojeziernego (Pojezierze Mazurskie), nadmorskiego (Pobrzeże Słowińskie), wielkomiejskiego (Warszawa), miejsko-przemysłowego (Wyżyna Śląska), rolniczy (Wyżyna Lubelska).
  3. Orientacja na mapie Polski.

 

KLASA VII szkoły podstawowej

  1. Podstawy geografii.
  2. Współrzędne geograficzne.
  3. Państwa graniczące z Polską.
  4. Obraz Ziemi na mapie.
  5. Środowisko przyrodnicze Polski.
  6. Krainy geograficzne Polski.

 

KLASA VIII szkoły podstawowej

  1. Afryka.